• bilgi@tatlimekanlar.com
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
5,364 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Abidin KARA
  • ADRES: Diyarbakır Cad. Simmar Market Karşısı Silvan / Diyarbakır
  • TELEFON: 0 412 711 34 34
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 09:00 / 24:00
SERVİS SAATLERİ 09:00 / 24:00
SERVİS YERLERİ DİYARBAKIR

FİRMA HAKKINDA

Diyarbakır’da adını son günlerde çokça duyduğum Ciğerci Abdi Ustayı ziyaret etmeye karar verdim. Ama adından bu kadar bahsettiren Ciğerci Abdi Usta Silvan ilçesinde. Diyarbakır Silvan arası 79 km.

Hafta sonunu değerlendirip, Silvan’a gitmeye ve Ciğerci Abdi Ustayı ziyaret etmeye karar veriyorum.

Silvan’a gittiğimde birkaç esnaf ziyareti yapıp piyasa hakkında konuştum. Sonrada Ciğerci Abdi Ustanın dükkânını sordum. Hemen herkesin bildiği ve tanıdığı bir mekan. Şaşırıyorum. Silvan yaklaşık 100 bin nüfuslu bir ilçe. Hemen herkesin bir mekanı tanıması, övgüyle bahsetmesi beni mutlu ediyor. Silvan’a kadar boşuna gelmediğimi anlıyorum.

Nihayet mekânı bulup içeri giriyorum. Ciğerci Abdi Ustayı tezgâhın başında buluyorum. İçeriye nefis bir ciğer şiş kokusu yayılmış. Diyarbakır’da yemek yiyip geldiğim için, önce bu koku ilgimi çekmiyor. Ama biraz sonra dayanılmaz bir ciğer yemek isteğiyle, kendimle mücadele ederken, Ciğerci Abdi Usta yanıma geliyor. Kendimi tanıtıp, sohbete başlıyorum.

Mütevazi, kendinden ve ürününden emin bir usta edasıyla konuşmaya başlıyor… Benimle konuşurken de işletme personeli masayı donatmaya başlıyor… Ufak ufak ikramlarla başlayan masa on dakika sonra donatılıyor…

Diyarbakır’da bile adından söz ettirmeyi başaran Ciğerci Abdi Ustanın hikâyesini merak ediyorum. Ben ciğer şişleri yerken Abdi Usta hikâyesini anlatmaya başlıyor.

“1976 Silvan doğumluyum.  Uzun yıllar bu işin mutfağında çalıştım. Mesleğin ve ciğerin bütün ayrıntılarını öğrendikten sonra kendi işletmemi açtım.  Ciğerci Abdi Ustanın yeri olarak boşuna tanınmadık. Buraya bir kez gelen misafirimiz, farkımızı anlıyor. Çünkü biz insanları müşteri olarak değil, misafir olarak kabul ediyoruz. Bizim geleneklerimiz de vardır. Misafire yemediğimiz ve kötü olan şeyi ikram etmeyiz.

Misafirlerimize sunduğumuz ciğerin en önemli farkı, bir yaşını doldurmamış kuzu ciğeri olması. Ciğerimiz; bu yüzden yumuşak ve çok lezzetli.  Ciğeri herkes yapabilir ama kimse Diyarbakırlı ustalar gibi yapamaz. Misafirlerimize ikram ettiğimiz Ciğerin içinde ustalık ve tecrübe var. Herkes her şeyi yapar ama biz her şeyin iyisini yaparız. İkram ettiğimiz her üründe iddialıyız.

Biz bir yaşındaki kuzuların ciğerini tercih ediyoruz. Örneğin ben ciğerci Abdi olarak, müşterimize sunduğum ciğeri Diyarbakır’ın köylerinden alıyorum. Kuzular doğal ortamda besleniyor. Yani hayvanlar çiftlik hayvanları değil. Tamamen organik. Batıda satılan ciğerler bu özelliklere sahip değil. Onun için bu tadı müşterilerine sunmaları imkânsız. E tabi malzeme iyi, ciğer iyi… Geriye ustalık kalıyor. Oda elhamdülillah Diyarbakırlıyız ve iyi ustayız…

Benim en büyük reklamım verdiğim hizmet ve ürünlerimin kalitesidir. Bu işletmeyi kurduğum günden itibaren bunu bilerek misafirlerimizi ağırladım. Bir sefer gelen hep geldi, gelirken de yanında başkalarını getirdi. Ciğerci Abdi Ustanın; markalaşması ve herkes tarafından adeta uğrak yeri olmasının nedeni bu. Bu arada müşterilerimizden diğer kebap türleri içinde yoğun talep aldık. Adana kebap, kuzu şiş, tavuk şiş vs. kebap çeşitlerini de yapıyoruz.”

Ciğerci Abdi Usta konuşurken ben ikram edilen ciğeri ve mezeleri adeta süpürdüm. Allahtan yemek yeyip gelmiştim. Yemekten sonra sorular soracaktım. Ama sağ olsun ben sormadan bütün sorularıma konuşması içinde cevap verdi zaten. Yediğim en güzel ciğer şişlerden biriydi. Urfa dada, Diyarbakır dada onlarca defa değişik mekanlarda ciğer yedim. Ama Ciğerci Abdi Ustanın ciğer şişi gerçekten en iyilerinden biriydi… Bu mekanı tavsiye ediyorum. Eğer Diyarbakır’a gelmişseniz mutlaka Silvan’a da uğrayın. Hem bu şirin ilçeyi gezmiş tanımış olursunuz hem de bu mükemmel lezzetten mahrum kalmamış olursunuz…

Sakine BARAN / Silvan / Diyarbakır

        

IZGARA ÇEŞİTLERİMİZ

   

 

 

 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.