• bilgi@tatlimekanlar.com

HABER DETAYI

24 Aralık 2016 21:06

Mükemmel Bir Lezzet; Akbaşlar Köfte

Mükemmel Bir Lezzet; Akbaşlar Köfte

Salihliden Bursa’ya gitmek için yola çıktık. Akşam yemeğini Bursa’da’ yemeyi planlıyorduk. Ama Gölmarmara Yolu Üzeri Sarıçalı Kavşağında. Akbaşlar Köfte diye bir tabela gördük.
Son zamanlarda Türkiye’nin hemen her yerinde açılan Kasap Restaurant konseptiyle faaliyet gösteren bir yer.

İki kişiydik ve yarım Kilo köfte siparişi verdik. Hemen servis açıldı, salatalar geldi. Köfte gelene kadar biz bol zeytinyağlı salatayı bitirdik tabi. Köfte gelince biten salatayı tazelediler.

Köfte masaya gelir gelmez, karşımdaki arkadaşa “bak mis gibi et kokuyor” dedim.  Türkiye’nin birçok bölgesinde ve ilinde Kasap Restoranlara gittim. Bazılarında ses var ama maalesef görüntü yok. Etler ya ithal ya da besi. Doğaya çıkmamış, otlamamış sadece kapalı alanlarda besiyle büyütülmüş hayvanların etinin tadı neredeyse yok gibi.

Ama burada etlerin doğada otlatılmış hayvanların eti olduğu kokusundan belli.

Köftelerimizi afiyetle yedik. Hatta benim tabirimle, ekmeksiz et yemek zorunda kaldık. Çünkü iki kişiye yarım kilo fazla geliyor.

 

Yemek sonrası kahve ikramını da kabul edip, kasaya yanaştım. Kasaya gitmeden karşımdaki arkadaşla fiyat konusunu konuştuk. Hatta iddiaya girdik.

Bu servise, mekâna, ete göre bence yarım kilo köfte en az 70 TL olmalıydı. Arkadaşımsa 50 TL hesap gelir dedi.

Kasaya yanaştım. 25 TL dedi. İtiraz ettim. Hesapta yanlışlık var diye düşündüm.

Kasadaki arkadaş Yarım Kilo Köfte İki su, 25 TL dedi.

Şaşırdım. Çünkü 10 gün önce İstanbul’da bir Kasap restaurantta yine iki kişi, yarım kilo köfte ve mezelere 80 TL hesap ödemiştik. Et bildiğimiz tatsız İthal et.

25 TL nin şaşkınlığıyla çıktık mekandan. Arabaya bindiğimde şaşkınlığımı atlattım. Hemen inip tekrar mekâna girdim. Bu mekânı mutlaka tatlı mekanlar okuyucularına da önermeliydim. Kendimi tanıtıp, fotoğraf çekmek için izin aldım. Sizler için birkaç kare fotoğraf çekip çıktım mekandan.

Yolda şunu düşündüm. İstanbul da birçok Kasap Restoran mantığıyla açılmış mekan var. Ama sattıkları ürünler hem çok pahalı hem de kalitesiz. Vitrinleri süsleyerek arz talep dengesini kurmaya çalışıyorlar. Özellikle büyük şehirlerde açılmış bu tür mekanları tavsiye etmiyorum. Çünkü marketten aldığınız etle, o mekanlarda servis edilen et arasında hiçbir fark yok. Bir et düşününki, pişerken kokusu ortalığa yayılmıyor, et mi ot mu belli değil…

Özellikle o bölgede seyahat edenlere Akbaşlar Tesislerini tavsiye ediyorum.

      

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.