• bilgi@tatlimekanlar.com

HABER DETAYI

13 Aralık 2016 17:29

Tatlı sektörünün lokomotifi; Burma Kadayıf

Tatlı sektörünün lokomotifi; Burma Kadayıf

Burma Kadayıf

Genellikle Diyarbakır ve Bingöl arasında bu konuda tatlı bir rekabet vardır. Aslında Burma kadayıfın ustaları Bingöllü, satış ve tanıtma alanı Diyarbakırdır. Bingöllü ustalar olmasaydı,bu eşsiz tat belkide olmayacaktı. Diyarbakır olmasaydı, belkide kimse bu eşsiz tadı tanımayacaktı. Yani Burma kadayıfın Diyarbakır’ın mı, Bingöl’ün mü olduğunun hiç bir önemi yok. Burma kadayıf bir sektör haline dönüşerek, Bingöllü yede, Diyarbakırlı yada ekmek kapısı olmuş çok özel bir üründür. Burma kadayıf ülkemiz dışında da bir çok ülkede satışa sunulmaktadır. Macaristan’da, Amerika Birleşik Devletlerinde hatta Almayanda görülmektedir. Ülkemiz için büyük bir servettir burma kadayıf. Ülkemizinde hemen her şehrinde bayiileri olan burma kadayıf, insanlarımız tarafından da önemsenmektedir. işin en garip tarafı da şudur ki: Türkiye sınırları içerisinde nerede ne kadar Diyarbakır kadayıfları bayiisi varsa, o kadayıfları ustaca sergileyen ve lezzetini veren üstatların hemen hepsi de Bingöl’ lüdür.

Burma kadayıf için kullanılan malzemeler şunlardır:
” 500 gram çiğ burma kadayıf, 250 gram Antep fıstığı içi ya da ceviz içi, 3 su bardağı toz şeker, 2.5 su bardağı su, 6-7 damla limon suyu.”
Genelde güney bölgelerde yetişen buğdayların un haline getirilmesiyle ve un haline getirilen buğdayın hamur haline gelmesiyle kadayıfın ilk aşamaları tamamlanmış olur. Daha sonra hamur kadayıf makinelerine, kadayıf yapılmaya uygun bir şekilde yerleştirilir. Alttan ısıtılan bakır tepsilerin üzerine tel tel dökülerek kadayıf elde edilir. Elde edilen kadayıfın burma haline getirmek için ilk ve önemli aşaması tamamlanmış olur. Nitekim hazır olan kadayıf, burma halini almadan önce tere yağıyla buluşturulur. Tere yağına bulanan tel kadayıf, artık burma olmak için hazırdır. Burma halini alan kadayıflar tepsilere dizilerek fırına hazır hale getirilir. Hazır olan burma kadayıf tepsileri, fırında pişirilmek üzere gönderilir. Altı ve üstü pişen kadayıf şerbetlenmek için hazırdır artık. Hazır olan şerbet kadayıfın üzerine narin narin dökülür. Daha sonra son aşaması olan fıstıklar, nar gibi kızaran ve şerbeti özenle dökülen kadayıfın üzerine nazlı nazlı dökülür. Artık hazır olan burma kadayıf artık servise hazırdır.
Burma Kadayıf Nasıl Yapılır
Burma kadayıf ustalarının eskiden çok olduğu bilinmektedir. Çünkü insan gücünün yerini günümüzdeki gibi makineler almamıştır. şimdi ise işçi sayısı az, çünkü makineler insanların yaptığı işi yapıyorlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.