• bilgi@tatlimekanlar.com
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
3,279 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Yılmaz Burma Kadayıfı
  • ADRES: Turan Güneş Bulvarı No:22 / 36 Çankaya / Yıldız
  • TELEFON: 0(312) 424 12 22
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08/24
SERVİS SAATLERİ 08/24
SERVİS YERLERİ ANKARA

FİRMA HAKKINDA

Yılları aşan deneyimi ve uzman kadrosu ile Burmalı Kadayıf, Künefe, Hasır Kadayıf, Sütlü Kadayıf ve diğer bir çok tatlı çeşidi ile YILMAZ BURMALI KADAYIF sizlere hizmet vermekten büyük gurur duymaktadır.

Ankara geneline yayılmış bir çok şubemiz ile damak tadını bilen tatlı konusunda gerçek lezzetten vazgeçmeyen tüm müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Ailenizle ve sevdiklerinizle huzur içerisinde oturabileceğiniz mekanlarda biribirinden lezzetli tatlı çeşitlerimizi tadarak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Ayrıca evinizden işyerinizden sipariş vererek bu doyumsuz lezzetleri tadabilirsiniz.

Adsız

Kadayıfın Tarihcesi

Tel kadayıf, Tel Kadayıf Standardı’nda elenmiş buğday ununa, içme suyu katılması ile hazırlanan hamurun, tekniğine uygun olarak dökülüp pişirilmesi veya yufka haline getirilip kesilmesi ve gerektiğinde kızartılması suretiyle elde edilen bir yarı mamüldür, şeklinde tanımlanmaktadır.

Tel kadayıf, Anonymous (1986)’a göre “un ve suyla hazırlanıp özel kalıplardan ince şeritler halinde dökülerek sıcak saçta kurutulmuş hamur ve bununla yapılan tatlı” şeklinde tarif edilmektedir. Anonymous (2000)’de Türklerin unlu mamülleri çok sevdikleri dolayısıyla her mutfağın malzeme açısından zengin olduğu, bu malzemelerden birinin de kadayıf ve baklava tepsileri olduğu belirtilmektedir.

Aynı kaynakta Selçuklu ve Anadolu Beylikleri zamanında imaretler ve aşhanelerde verilen yemekler listesinde kadayıfın da bulunduğu, Prof. Ünver “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerindeki kayıtlardan Sultanın tercihleri arasında kadayıfın bulunduğu nakletmektedir. Bu bilgilerden kadayıfın tarihçesinin çok eskilere dayandığı anlaşılmaktadır.

Kadayıf denince, akla ilk olarak Ramazan ayı gelmektedir. Kadayıf dolmasız bir iftar düşünülemez. Ramazan ayı boyunca hemen hemen her iftarın tatlısı kadayıf dolmasıdır. İftar vakti yaklaşınca iftar hazırlıklarına girişirler. Bir taraftan et yemekleri, bir taraftan çorbalar, bir taraftan da kadayıf dolması hazırlanır. İftarda kadayıf dolmasının olduğunu gören erkekler ve misafirler, hemen hemen her gün yedikleri halde yine de heyecanla iftar vaktini beklerler.

Ramazan ayında olduğu kadar olmasa da kadayıf dolmasının tüketimi yılın diğer aylarında da oldukça sık görülmektedir. Türkiye çapında kadayıf üretimi ve tüketimine dair resmi bir kayıt bulunmamaktadır.

Kadayıfın Yapılışı

MALZEMELER 1 Kg Çiğ Burma Kadayıf 600 gr margarin 1 Kg öğütülmüş fıstık içi 1 çorba kaşığı pekmez Şerbet için: 6 su bardağı su 3 kg toz şeker

HAZIRLANIŞI Şekeri ve suyu bir tencerede karıştırın. Şurup kıvamına gelene dek kaynatın. Kadayıf için 100 gr eritilmiş margarini ve 1 çorba kaşığı pekmezi karıştırın. Tepsinin dibine sürün. Çiğ burma kadayıfı düz bir zeminde açın. Ortasına boydan boya fıstık içi sepin. Sonra bir ucundan tutun burarak sarın. Tepsiye yerleştirin. Üzerine kalan eritilmiş margarini sürün. Fazla yağı tepsiyi eğerek dökün. Burma kadayıfı önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlanmış fırında 15 dak. pişirin. Aynı tepside ters yüz ederek 10 dak. da diğer yüzünü pişirin. Sıcak şerbeti üzerine dökün ve şerbetini çektikten sonra servis edin.

ÜRÜNLER

Künefe

1     2 3     4

Burma Kadayıf

b1 b2

b3  b4

Kadayıf Çeşitkeri

11  12

13  14

 

Yılmaz Burmalı Kadayıf Ankara çapındaki şubeleri ile hizmetinizde

Mithatpaşa Cad. No :58 Kızılay / ANKARA

TEL : 0(312) 424 12 22

Şubeler:Turan Güneş Bulvarı No :22 / 36 Çankaya / Yıldız / ANKARA
TEL : 0(312) 441 79 72

Hoşdere Cad. No :108 / B Y.Ayrancı / ANKARA
TEL : 0(312) 438 06 93

Sokullu Mehmet Paşa Cad. 81 / C Dikmen / ANKARA
TEL : 0(312) 478 12 35

Giresun Cad. No : 21 / D A.Eğlence / Etlik / ANKARA
TEL : 0(312) 321 95 93

Öveçler Mah. 4. Cad. No : 64 Dikmen / ANKARA
TEL : 0(312) 478 13 45

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.