• bilgi@tatlimekanlar.com
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
6,372 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Celal KOÇKAN
  • ADRES: Burmalı Mh. Millet Cd. Uzunçarşı Girişi No:2 Afyonkarahisar
  • TELEFON: 0(272) 213 98 08
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:00 -23:00
SERVİS SAATLERİ 08:00 -23:00
SERVİS YERLERİ AFYONKARAHİSAR

FİRMA HAKKINDA

YAZI/ Sakine BARAN- AFYONKARAHİSAR- Anadolu’ya özgü bir kültürdür sucuk. Sucuğun ortaya çıkışıyla ilgili yaygın anlatım şöyledir. Eskiden tarlada çalışan işçiler için et yemek çok zor bir işti. Sıcaklardan dolayı et fazla durmaz ve kısa bir süre içinde kokar, yenmez hale gelirdi. Bozulmayı önlemek için kıymayı bolca baharata bularlar, o şekilde ömrünü uzatmaya çalışırlardı. Yalnız kıymanın hava almaması gerekiyordu. Bunun için birçok denemeden sonra bağırsak bulundu. Temizlenen ve kurutulan bağırsaklara bol baharatla terbiye edilmiş kıymayı koymak o yiyeceğin uzun süre bozulmamasına yarıyordu. Bazen günlerce geçirilen elektriksiz yayla ortamında her daim et yeme arzusu bu şekilde giderilmiş olurdu.

Sucuğun bu şekilde Anadolu’da ortaya çıktığı yer Kayseri olarak adlandırılıyor. Kayseri olup olmaması çok önemli değil. Ama son 20 yıl öncesine kadar sucuk denildiğinde ilk akla gelen yer Kayseri idi.

Türkiye’nin en işlek kavşaklarından biri olan Afyon, kaymağı ve lokumunun yanında sucuğuyla ön plana çıkmaya başladı. Afyondan öyle lider markalar çıktı ki, Afyon sucuğuyla ve pastırmasıyla anılmaya başlandı.

Afyon sucuğuyla ve pastırmasıyla bu kadar ön plana çıkmışken, Afyona gittiğimde Celal Koçkan İtimat Sucuklarını ziyaret ettim. Firmanın sahibi Celal Koçkan beyle Afyon sucuğu hakkında sohbet etme fırsatım oldu. Afyon sucuğunu anlatmadan önce, Afyonlular hakkında bir şeyler yazmadan olmaz. Türkiye’nin hemen her yerini dolaşmış, değişik sosyal ve kültürel yapıda ki insanları tanımış ve onlarla sohbet etmiş biri olarak şunu demeliyim ki; Afyon insanı çok özel. Hani katıksız insan diye bir tabir var ya, tam da öyle. Mükemmel insanlar. Misafirperver, saygılı, kibar, özü ve sözü bir. Tam anlamıyla iyi insanlar…

Tekrar Celal Koçkan İtimat Sucuklarında, Celal beyle olan sohbete döneyim. Celal beyde tam bir Afyonlu. Yani iyi ve mütevazı bir insan. Celal beye afyon sucuğunu ve Celal Koçkan İtimat Sucuklarını sordum.

Celal Koçkan İtimat Sucukları hakkında bilgi verir misiniz?

Kurucumuz Hacı Faruk Koçkan Afyonkarahisar’ın önemli kasaplarından biri olmuş, güvenilir duruşu ve kaliteli hizmet anlayışı ile 1928’de şirket olma yolunda ilk adımını atmıştır.

Kurduğu şirkete güven esaslı kalite anlayışını ön planda tuttuğu için İtimat ismini vermiştir.

Faruk Koçkan’ın vefatıyla yönetimi babam Hacı İhsan Koçkan devraldı. Yaklaşık 30 yıl firmanın imalatçılığını yaptıktan sonra “CELAL KOÇKAN İTİMAT” markasını oluşturarak Afyonkarahisar halkı ve misafirlerine kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaya devam etmekteyim. Türkiye’nin hemen her yerine kargo ile gönderimiz mevcuttur.

Peki Afyon ile Kayseri sucukları arasındaki farklar neler?

Afyon sucuğunda dana eti ile beraber manda eti de kullanılır. Kayseri sucuğu ise dana etinden yapılır.

Kayseri sucuğu daha küçüktür. Afyon sucuğu ise, iridir. Afyon sucuğu bol yağlıdır, tavayı kırmızıya boyar, kokusu yoğundur. Kayseri sucuğu ise kuru ve aşırı kimyonludur.(özellikle çocuklar yemek istemiyor)

Türkiye’nin hemen her yerinden Afyona gelen insanlar mutlaka Burmalı Mh. Millet Cd. Uzunçarşı Girişi No:2 ye gelip yıllık sucuklarını alıp beraberlerinde götürüyorlar. Firmada otururken İstanbul’dan gelmiş sucuk ve pastırma alan bir aileyle tanıştım. Kaplıcaya geldiğimizde mutlaka gelir sucuğumuzu ve pastırmamızı alıp birlikte götürürüz dediler.

Firmadan ayrılırken aklımdaki birçok soruyu soramadığımı fark ettim. Yoğunluk öylesine fazla ki, Celal beyle sohbet etmekte açıkçası zorlandım. Bu arada bende kışlık sucuk ve pastırmalarımı almayı ihmal etmedim. Teşekkürler Celal bey.

 

 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.