• bilgi@tatlimekanlar.com
  • 0 536 504 97 28

HABER DETAYI

21 Temmuz 2018 14:00

Mardin’de Nerede Ne Yenir? Nerelere Gidilir?

Mardin’de Nerede Ne Yenir? Nerelere Gidilir?

Dünya Miras Listesinde yer alan,

Mezopotamya’yı seyreden tarihi kent;

Mardin…

 

Mardin, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye’ye sınırı olan, Mezopotamya ovasının başlangıcında bulunan bol tarımsal faaliyetli, tarihli, kültürlü, dinli, yemekleri baştan çıkarıcı, el sanatları harika, mimarisi dünyada sayılı olan orijinal bir şehrimizdir. Bir Avrupa şehri olsaymış dünyada en çok konuşulan ve ziyaret edilen şehirlerinden biri olacağından emin olabilirsiniz.

Mardin, Venedik ve Kudüs’le birlikte dünya üzerinde tamamı SİT olan yapı dokusu bozulmamış üç kentten biridir. Tarihi İpek Yolu ve Verimli Mezopotamya Ovası üzerinde 12 bin yıldır çeşitli uygarlıklara kucak açmış, farklı mezhep, etnik grup ve geleneklere ev sahipliği yapmış bir dünya kentidir.

Mardin, tarihin hayat ile harman, düşlerin ise dokunulacak kadar yakın olduğu bir dağ şehridir. Mardin’de masallar evlerin damlarından sokaklara taşar; her taşın, evin ve sokağın ardında bir hikâye, bir efsane gizlidir bu şehirde.

Anadolu’nun Mezopotamya’ya dokunurken sese geldiği, aşkın taşa işlendiği bir yer Mardin… Size anlatılan bir masalın kahramanını gezdiğiniz bir köyde görebileceğiniz, efsanelerin dün yaşanmışçasına canlı ve birinci elden anlatıldığı bir vahası Mezopotamya’nın…

Mardin şehrinin kelimelere sığmaz yapılarını, taş işçiliğini ve çok renkliliğini bilmeyen yoktur. Bizim yıllardır özlemini duyduğumuz şey ise, yapıların ve şiir gibi taşa işlenmiş nakışların arasına sinmiş öyküleri ve yaşanmışlıkları anlatan bir çalışmaydı. Kentleri anlamlı kılan ve onlara hayat veren halkların duygularıdır.

O duygular bazen masallarda, bazen mitoslarda, bazen de gerçekte can bulur. Yaşanmışlıklar o kadar derin ve bizdendir ki, kimse onların ne zaman efsane veya masala dönüştüğünü anlamaz. Dönüşümün ne zaman olduğu zaten önemli de değildir. Önemli olan tarihin mitoloji denizine iki damla daha katılmış olmasıdır.

Bizim amacımız, bu denizden avucumuza sığan birkaç damla ile bu kentin taşlarını ıslatmak ve bu dokunuşta çıkan yağmur kokusunu duymanızı sağlamaktır. Bu amaçla,  Mardin ziyaretiniz de, nerede kalacağınız, ne yiyeceğiniz, nerede yiyeceğinizle ilgili kısa bilgiler paylaşıp, gezdiğimiz gördüğümüz firmaları reklam şablonuyla sizlere aktarmaya gayret ettik.

           

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.