• bilgi@tatlimekanlar.com
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
3,234 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Alaaddin Yıldırım
  • ADRES: Turgut Özal Bulvarı Belediye Sarayı Karşısı No: 39 BATMAN
  • TELEFON: 0 488 212 74 94
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 10:00 / 24:00
SERVİS SAATLERİ 10:00 / 24:00
SERVİS YERLERİ BATMAN

FİRMA HAKKINDA

Türkiye’de; Alaaddin Yıldırım ismi çok kişiye bir şey anlatmaz belki. Çünkü bir çok insan Alaaddin Ustanın yaşam hikayesini bilmez. Alaaddin Usta Kıbrıs’ta savaşan askerlerimize Baklava yaparak bu mesleğe başlamış biri. Şimdi Batmanda İnaloğlu Baklava Markasıyla hizmet veriyor.  Batmana gitmişken, Alaaddin ustayla tanışmamak ve hikayesini dinlememek olmazdı. Kısa bir araştırmadan sonra Alaaddin Ustayla tanıştık. Kendisini mesleğine adamış, mütevazi biri. İş yoğunluğunun arasında bizi misafir edip, ürünlerinden tattırıyor. Kendisine kısa sorular sorarak Alaaddin ustayı tanımaya çalışıyoruz.

Mesleğe nerede ne zaman başladınız?

İş hayatına oto sanayide başladım. Bir yıl oto sanayide çalıştıktan sonra, şartlar gıda sektörüne girmemi gerektirdi. Bir yıl dondurma imalat bölümünde çalıştıktan sonra, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı başlayınca, barış harekatına katılan birliklerin yemek ihalesini alan firma, benim çalıştığım firmaya tatlı bölümünün ihalesini verdi. Bu vesileyle bende tatlı bölümünde baklava vs. yapımına başladım.

Bu arada Kıbrıs’ta savaşan askerlerimize tatlı yaptığımızı duyan diğer firmaların ustaları da, kendi işlerini bitirdikten sonra gönüllü olarak bize yardıma geliyorlardı. Savaşan askerlerimize tatlı yetiştirmek için, herkes elinden geleni yapıyordu.

Bu dayanışma bende çok büyük bir heyecan yarattı. O gün bu mesleğin hayatımın mesleği olması gerektiğine karar verdim. Yıllarca Baklava ustalarına çıraklık ve kalfalık yaparak, Baklava ve hamur tatlıları konusunda tecrübe kazandım. Bizim meslekte, mesleğin püf noktaları öğretilmez, öğrenilir. Hatta biz bu öğrenmeye kendi aramızda, “ustanın ustalık sırlarını çalma” diyoruz. Bende birçok ustayla çalışarak, onların meslek sırlarını öğrendim ve tecrübelerinden istifade ettim.

Kendinize ait iş yerinizi ne zaman kurdunuz?

Uzun süre değişik firmalarda ustalık yaptıktan sonra kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Ben baklava konusunda tecrübe kazanmış biriydim ama, iş yerini açacağım şehir önemliydi. Bu nedenle Gaziantep Baklavasının olmadığı bir şehir bularak, iş yerimi bu şehirde açmalıydım. Araştırma yaparken Batmanda iki kardeşim yaşıyor ve değişik sektörlerde çalışıyorlardı. Gaziantep Baklavası yapan Baklavacıda yoktu. Bu nedenle Batmanda iş yerini açmaya karar verdik.

1991 yılında İnaloğlu Baklavanın kuruluşunu Batmanda yaptık. Batmanlı hemşerilerimizde kısa sürede bizi ve ürünlerimizi severek benimsediler. Batmanlı hemşerilerime bu nedenle çok teşekkür ederim.

Sektörünüzde ustalık kadar, ürünün ham maddelerinin kalitesinde çok önemli. Baklavanın ununu, yağını, fıstığını vs. nereden temin ediyorsunuz?

Kış aylarında köylülere yağ için ön ödeme yaparız. Köylüler bizim için bahar yağlarını biriktirirler. Mayıs ayının sonuna kadar, yağ alımını tamamlarız.

Fıstığı ise 20 Temmuz ile 5 Ağustos arasında alır, kurutur depoya koyarız. Lazım olduğu kadar kırdırır ve kırdırdığımız fıstığı en geç 20 gün içinde tüketiriz.

Unu ise Karakoyunlu Un Fabrikasından alıyoruz. Biz, başka un kullanmayız. Baklavanın malzemelerini doğru yerlerden temin ettikten sonra, gerisi ustalıktır. Biz malzememize ve ürünlerimize güveniyoruz.

Batmanda markalaşmış İnaloğlu Baklava, Türkiye’nin diğer şehirlerinde şube açmayı düşünüyor mu?

“Ben sektörü ve günümüz yeme alışkanlıklarını yakından takip eden biriyim. Günümüzde önemli olan vitrin satışı değil, imalattır. Kaliteli malzemeden imal edilen, iyi bir ustanın dokunuşuyla sofranıza gelen ürünleri temin etmek artık zor değil. Bir telefonla Türkiye’nin hemen her yerine 2 gün içinde ürün ulaştırmak kolay.

Bu nedenle biz önceliği şubeleşmeye değil, imalata verdik. İnaloğlu Baklava olarak Türkiye’nin hemen her yerine ürün gönderiyoruz.

Mesela şimdi Zeytin dalı harekatı var. Ben Kıbrıs’ta savaşan askerimize baklava yapmış biri olarak, şimdide Zeytin dalı harekatını yapan askerimize baklava yapmak istiyorum. İlk günkü heyecanla bir çağrı bekliyorum.”

   

 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.