• bilgi@tatlimekanlar.com
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
3,451 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Mustafa Hasırcı
  • ADRES: Kozluca Mah, Kozluca Cd. No:11 27400 Şahinbey / Gaziantep
  • TELEFON: 0342 231 46 66
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 05:00 - 18:00
SERVİS SAATLERİ 05:00 - 18:00
SERVİS YERLERİ GAZİANTEP

FİRMA HAKKINDA

Sakine BARAN / Gaziantep / UNESCO’nun gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağına seçilen Gaziantep’in, lezzetlerini tanıdıkça daha iyi anlıyorum bu şehrin, lezzetler konusunda neden özel olduğunu. Gaziantep’in lezzetleri kadar, insanları da çok özel. Kültür erozyonuna uğramamış, kendi kültürlerini her türlü dış etkiye karşı korumuş ve yaşatmış özel bir şehir burası.

Aklıma hiç gelmezdi sabahın köründe uyanıp da kuzu haşlama eti, pilavlı, kemik suyu katılmış, sarımsaklı sulu yemek, sabah kahvaltım olacağını.

Gaziantep’in en meşhur çorbası; Beyran Çorbasıdır. Antepliler sabahın ilk saatlerinde, beyran çorbası içerek güne başlarlar. Özellikle turistler, mutlaka Antep’e gelmeden Antep yemekleri hakkında bir araştırma yapmışlardır. Antep’e gelip güne beyran çorbası içmeden başlamak olmaz. Bende Antep turuma, Beyran çorbası içerek başladım.  Gaziantep’te Beyran dendiğinden bir isim ön plana çıkıyor, Metanet Lokantası.

Metanet Lokantasına gittiğimde, daha önceden hakkında çok şey duyduğum Mustafa Hasırcı ile tanışıp sohbet etme imkanım oldu. Az anlatmışlar. Mükemmel bir insan.  Bana tezgahı gezdiriyor, beyranın nasıl yapıldığını, yapım aşamalarını tek tek göstererek anlatıyor. Sonrada herkesin övgüyle bahsettiği Beyran Çorbasını kendi hazırlayarak, bana ikram ediyor.

 

Metanet Lokantasında içtiğim  Beyran çorbası, son yıllarda yediğim en başarılı yemekti diyebilirim.  Ben çorbayı içerken, Mustafa Hasırcı 50 yılı aşkın meslek hayatını ve beyranı anlatıyor.

Gaziantep’te birçok yerde Beyran çorbası yapan restoranlar açılmış. Ama kısa süre içinde kapatmak zorunda kalmışlar. Çünkü Beyran ustalık isteyen bir çorba. Herkesin yapabileceği bir şey değil.  Birçok restoranın menüsünde beyran yazdığına bakmayın. Beyran niyetine resmen kelle paçaya benzer garip bir çorba içersiniz. O nedenle asla Beyranı bilmediğiniz yerden yemeyin. Beyranı çok iyi yapan yerlerin başında Metanet Lokantası geliyor. Tabi metanet lokantası denilince ilk akla gelen beyran olsada, birbirinden nefis kebap çeşitlerinide burada bulabilirsiniz. 50 yılı aşkın bir süredir, ünü bütün Türkiye’ye yayılmış Metanet Lokantası Tekke camiine çok yakın bir ara sokakta.

Duyan duymayana, tadan, tatmayana haber versin. Antep’e gittiğinizde Antep turunuza mutlaka Metanet Lokantasında beyran çorbası içerek başlayın.

Metanet Lokantası

Kozluca Mah. Kozluca  Cad. No:11 Eski Buğday Pazarı Civarı – Gaziantep Tel: 0342 2314666

Metanet Lokantası’nın sahibi Mustafa Hasırcı’ya göre işin sırrı ise “işini sevmek”tir.

HAKKINDA : Beyran ile özdeşleşen ve bu yemeği dünyaya tanıtan Metanet Lokantası, 01.01.1975 tarihinde kurulmuştur.
O günden itibaren kurucusu ve sahibi olan Mustafa Hasırcı, deneyimlerini ve birikimlerini kendi ilke ve doğrularıyla harmanlayarak Gaziantep’in bu özel yemeğini günümüze kadar taşımıştır.
Hiçbir zaman kaliteden ödün vermeyen ve bu kaliteyi korumak adına hiçbir yerde şubesi bulunmayan
bu kuruluşun hizmeti beyranla sınırlı değildir. Kebap ve lahmacunuyla da Gaziantep’in kendine özgü tadını müşterileriyle buluşturan bu kuruluşta “lezzet” temel ilkeyi oluşturmaktadır. 

BEYRAN: Gaziantep kahvaltılarının vazgeçilmezi olan beyran, “Her türlü hastalığa şifa olur ! ” dedirten bir üne sahip.  Beyranın yapım aşamasında kemikli kuzu eti 12 saat boyunca kısık ateşte haşlanır. Pirinçler tane tane olacak şekilde haşlanır. Kullanılan  yağ, tereyağ kıvamına getirilir. Öncelikle yağ, bakır sahanın tabanına sürülür ve üzerine haşlanmış pirinç ve kemiğinden tel tel ayrılmış olan kuzu eti konulur. Ardından üzerine haşlanmış etin suyu yavaş yavaş konulan beyran kaynatılır. Ateş ile birlikte konulan kırmızı pul biberin oluşturduğu alev ile beyranımız, sarımsak eklenerek servise hazır hale getirilir. Yanında fırından çıkmış sıcacık ekmek ve üzerine eklenen birkaç damla limon ile afiyetle yenir.

       

  

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.